Oczepiny wedle tradycji zaczynamy o północy. Dokładnie o tej godzinie Panna Młoda symbolicznie przechodzi ze stanu panieńskiego w zamężny. Zabawy oczepinowe mogą bardzo urozmaicić każde wesele, a dzięki odpowiednim animacjom mogą być nowoczesne i atrakcyjne dla gości.

Przykłady zabaw oczepinowych

Rzucanie welonu i muchy

Zabawa weselna "Rzucanie welonu/wiązanki"

    Tradycyjna zabawa oczepinowa zazwyczaj rozpoczynająca oczepiny. Zespół weselny zaprasza na środek parkietu wszystkich „młodych” czyli gości stanu wolnego obecnych na weselu. Panna Młoda rzuca za siebie welon/wianek/wiązankę (kwiatów 🙂 ), Pan Młody rzuca za siebie muchę/musznik/krawat. Ten z kawalerów, który złapie muchę zostaje nowym Panem Młodym, a ta z panien, która złapie welon zostaje nową Panią Młodą.

 

Ręka – noga

Zabawa weselna "Ręka-noga"   Zabawa, w której bierze udział kilka par tańczących w rytm muzyki. Jak muzyka przestaje grać, zespół mówi ile rąk i nóg u każdej pary ma się znaleźć na podłodze. Konfiguracji jest wiele: 4 ręce 4 nogi, 2 ręce 4 nogi itd. Para, która wykona zadanie jako ostatnia odpada. Zabawa trwa do momentu, gdy na parkiecie zostanie jedna para. Sędziami w konkursie są Państwo Młodzi.

 

 

Test zgodności

   Prosimy Państwa Młodych, by usiedli  na krzesłach tyłem do siebie. Do rąk biorą własne buty lecz wymieniają się jednym z nich. Zadajemy pytania:

Zabawa weselna "Test zgodności"

 • „Kto pierwszy wyciąga rękę po kłótni?”
 • „Kto lepiej prowadzi samochód?”
 • „Kto pierwszy powiedział kocham cię?”
 • itd.

Muszą odpowiedzieć podnosząc odpowiedniego buta: but Pani Młodej, jeżeli odpowiedź dotyczy Pani Młodej lub but Pana Młodego, jeżeli odpowiedź dotyczy Pana Młodego.

 

Świstaki

   Tworzymy dwa zespoły po 4 osoby ze strony Pana Młodego i Panny Młodej, by zaostrzyć rywalizację. W takim zestawieniu dużo łatwiej o doping dla uczestników zabawy weselnej. Zespoły siadają naprzeciwko siebie (dwa rzędy po cztery krzesła).

Wygrywa zespół, który pierwszy wykona zadania. Zadania wykonywane są po kolei przez każdego z członków drużyny. Po wykonaniu zadania osoba daje sygnał koledze z drużyny, że ta może już zacząć swoje zadanie (klepiąc ją po plecach). 

Zabawa weselna "Świstaki"Oto zadania:

 • Pierwsza osoba z każdej drużyny je banana. Gdy wykonana zadanie klepię osobę nr 2
 • Gość weselny nr 2 zjada kawałek dużego ciasta
 • Gość weselny nr 3 pompuje balon tak aby pękł
 • Gość weselny nr 4 ma oczywiście najtrudniejsze i najśmieszniejsze zadanie. Musi zjeść zjeść kieliszek bułki tartej, a następnie zagwizdać. Pozornie zadanie wygląda na banalne, ale takie wcale nie jest. Dobra zabawa gwarantowana!

Wygrywa drużyna, której uczestnik jako pierwszy zagwiżdże!

 

Zbieranie na wózek, podróż poślubną

   Zabawa ma swoje miejsce najczęściej na końcu oczepin. W zabawie bierze udział Para Młoda, Świadkowie i wszyscy chętni goście. Świadkowie dostają koszyczki i siadają na krzesełkach, Para Młoda rozpoczyna taniec.

Zabawa weselna "Zbieranie na wózek"

Goście biorący udział w tej zabawie mogą tańczyć tylko z Parą Młodą. Aby zatańczyć z Panem lub Panią Młodą należy uiścić opłatę u świadków. Zebrane pieniądze Para Młoda przeznacza na wózek dla swojego dziecka lub na podróż poślubną.

 

Oczepinowy misz – masz

   Konkurs dla Panów. Potrzeba 5-6 mężczyzn. Panowie siadają na krzesełkach. Krzesełka ustawione obok siebie w szeregu

 • Panowie ściągają swój prawy bucik i stawiają obok prawej nogi krzesła. Następnie wstają z krzeseł i przesiadają się o jedno miejsce w prawo.
 • Panowie ściągają swój lewy bucik i stawiają obok lewej nogi krzesła. Przesiadają się ponownie o jedno krzesło w prawo
 • Panowie ściągają swoją prawą skarpetkę i wkładają do prawego buta stojącego przy prawej nodze krzesła, na którym siedzą. Przesiadka w prawo
 • Panowie ściągają swoją lewą skarpetkę i wkładają do lewego buta stojącego przy lewej nodze krzesła, na którym siedzą. Przesiadka w prawo
 • Panowie ściągają krawaty i kładą na oparciu krzesła (jeżeli nie mają krawatów – pożyczają od gości). Przesiadka w prawo

Zabawa weselna "Oczepinowy misz - masz z ubrań"Pytamy się głośno. Co jeszcze panowie maja ściągać? Wśród wielu propozycji najczęściej pojawiają się spodnie. 🙂Poprzestajemy na 5-ciu krokach, ewentualnie panowie ściągają koszule i wieszają na oparciach. Znów przesiadka.

A teraz panowie wstają, robią pięć kroków do przodu. I uwaga! Kiedy zacznie grać muzyka Panowie biegną do krzeseł i starają się jak najszybciej skompletować swoja garderobę. Zwycięża ta osoba, która jako pierwsza skompletuje swoje ubranie i oczywiście założy na siebie. Para Młoda sędziuje.

 

Przedstawiliśmy tylko niektóre zabawy jakie nasz zespół oferuje w czasie oczepin. Korzystając z naszych usług nowożeńcy mogą samodzielnie wybrać zabawy oczepinowe lub zdać się na nas.

 

Jeżeli pragniecie Państwo poznać pozostałe zabawy, skontaktujcie się z nami używając formularza kontaktowego: